Sada pred výmenou stieračov
 

Časté hmly, skoršie tma, zhoršená viditeľnosť. Čistý výhľad pred seba je hlavne teraz v jesennom a zimnom období nesmierne dôležitý. Preto väčšina z nás vodičov siaha práve teraz po výmene stieračov. Tento proces by nemal byť len výmenou starého kusu za nový, ale výmenu stieračov by malo sprevádzať niekoľko krokov, ktorými docielite maximálny výkon a predĺžite tým ich životnosť.

1. Očista predného skla

Špinavé sklo a umývanie šampónom
 

Asi najhorší scenár je len prehodiť nové za staré. Pri výmene odporúčame práve preto dôkladne očisiť predné sklo od nečistôt, prachu a hmyzu. Pri silnom znečistení môžeme použiť najskôr klasický autošampón. Po jeho aplikácii odmastíme a vyčistíme sklo prípravkom určeným na sklá a okná (napr. K2 Nuta Glass Cleaner). Výsledkom by malo byť kryštáľovo čisté sklo.

Aplikácia K2 Nuta a čisté predné sklo
 

2. Pasta na okná alebo tekutý stierač

Tekutý stierač K2 Vizio Plus
 

Tento krok je len odporúčanie. Na práve vyčistené sklo môžete naniesť ochrannú vrstvu, ktorá pôsobí aj ako tzv. tekutý stierač. Táto vrstva zároveň umožňuje ľachší chod stierača po skle a tým predlžuje aj životnosť stieracej gumičky. Odporúčame napr. prípravok K2 Vizio plus, ktorého aplikácia je úplne jednoduchá. Nastriekať, rovnomerne rozotrieť a po zaschnutí vyleštiť suchou mikrovláknovou utierkou.

3. Samotná výmena stieračov

Kontrola ramienka stierača a návod na výmenu na obale
 

Pred samotnou výmenou je dobré skontrolovať adaptér a ramienko stierača, či nie sú poškodené, ohnuté. Správny prítlak na sklo má taktiež veľký vplyv na funkciu stierača. Na každom obale stieračov Bosch nájdete aj obrázkový návod ako na výmenu. Nájdete tam aj QR kód, ktorý Vás odkáže priamo na online manuál alebo video. Ak by Vám ani toto nestačilo, Bosch má k dispozícii aj mobilnú aplikáciu pre stierače. Samotná výmena je ale vo väčšine prípadov úplne jednoduchá a intuitívna a zvládne ju každý. Jednoducho povedané staré vycvaknete a nové nacvaknete. Všetko záleží od typu adaptéru, ktorý je na aute nainštalovaný.

4. Pravidelná starostlivosť

Hmyz na stieracej gumičke stierača
 

V neposlednom rade nezabúdajme na pravidelnú starostlivosť, ktorá spočíva v pravidelnom čistení predného skla od hmyzu a nečistôt s dostupnou autokozmetikou. Pozornosť venujte aj stieracej gumičke, na ktorú sa vie nalepiť hlavne hmyz a tým spôsobovať nedokonalé stieranie. Toto zvládnete aj pri tankovaní na čerpacej stanici.

 

Prehľadnú ponuku stieračov Bosch pre Váš model automobilu nájdete aj u nás.

Stierač s BOSCH logom