Kabínový filter (inak nazývaný aj peľový filter alebo filter klimatizácie) je v dnešnej dobe súčasťou ventilácie každého jedného automobilu. Jeho základnou úlohou je čistiť (filtrovať) vzduch, ktorý systémom ventilačných potrubí a otvorov smeruje do kabíny (interiéru) vozidla. Funguje však len vtedy, ak je kontrolovaný a menený v pravidelných (predpísaných) intervaloch.


Kabínový filter - jeho úloha a funkcia 01
 

Úloha kabínového filtra

Jednoducho povedané, úloha je zabezpečiť príjemnú klímu v interiéri vozidla, ktorá chráni zdravie cestujúcich. Filter dokáže zabrániť prieniku prachu, peľov, sadzí a iných nečistôt. Dokáže absorbovať ozón a mnoho škodlivých plynov a zároveň znížiť nepríjemné zápachy. A k tomu všetkému najnovšie filtre s biofunkčnou vrstvou od popredných výrobcov zachýtavajú alergény, baktérie, vírusy, plesne a zabraňujú ich šíreniu. Všetko záleži od toho, koľko vrstiev daný filter má.


Kabínový filter - jeho úloha a funkcia 02
 

Rozdelenie peľových filtrov

Bežne v ponuke nájdete filtre klasické alebo s aktívnym uhlím. Popredný výrobcovia (napr. MANN FILTER, BOSCH) začali vyrábať aj filtre s dodatočnou biofunkčnou vrstvou.

 • Papierové (klasické) – základná vrstva zachytáva prevažne hrubé častice ako sú prach od vozovky, pneumatík, peľ a ďalšie mikročastice. Základná ochrana pre staršie vozidlá, ktoré nie sú vybavené klimatizáciou.
 • S aktívnym uhlím – dodatočná vrstva aktívneho uhlia navyše pohlcuje nepríjemné pachy a škodlivé plyny vrátane ozónu, oxidov dusíka apod. Ideálna ochrana pre všetky vozidlá, zvlášť tie so systémom klimatizácie.
 • S biofunkčnou vrstvou – dodatočná vrstva s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá zachytáva alergény, baktérie, vírusy a zabraňuje šíreniu pliesní a húb. Maximálna dostupná ochrana pre všetky vozidlá, zvlášť tie so systémom klimatizácie. Tento druh kabínového filtra ocenia hlavne alergici, astmatici, deti a osoby, ktoré sú často na cestách.


Kabínový filter - jeho úloha a funkcia 03
 

Ako často meniť kabínový filter

Kabínový filter by sa mal všeobecne meniť každých 15 000 km, prípadne minimálne 1x za rok, záleží čo nastane skôr. Treba sa však riadiť aj predpísaným intervalom výmeny priamo od výrobcu automobilu. Ideálny čas na výmenu peľového filtra je v jarnom období, kedy sa už začína používať klimatizácia (A/C). Po letnom období je dobré skontrolovať stav filtra a podľa potreby vymeniť. Zanesený kabínový filter sa môže prejavovať nadmerným rosením skiel v jesennom a zimnom počasí, ale aj nepríjemným zápachom prichádzajúcim z ventilačných otvorov.


Kabínový filter - jeho úloha a funkcia 04
 

Odporúčania pri výmene peľového filtra

Vymeniť kabínový filter nie je nič zložité a dokážete to aj v domácom prostredí. Výrobca MANN pribaľuje k filtrom aj obrázkový návod s jednotlivými krokmi pre daný model auta (montážny návod nájdete pri jednotlivých filtroch aj na našej stránke - sekcia Sady oleja a filtrov podľa modelu auta, prípadne si ho môžete vyhľadať priamo v online katalógu MANN FILTER).

Ak však chcete docieliť maximálnu čistotu vzduchu v interiéri vozidla, odporúčame vykonať pri výmene kabínového filtra aj nasledovné kroky:

 • vyčistiť interiér vozdila
  povysávať interiér, vyčistiť od prachu a špiny palubnú dosku, výplne dverí, ventilačné otvory atď.
 • vykonať dezinfekciu výparníka klimatizácie
  na výparníku sa tvoria plesne, ktoré majú za následok nepríjemný zápach pri zapnutej klimatizácii, pozri prípravky v sekcii Klimatizácia - dezinfekcia a čistenie
 • vykonať čistenie / dezinfekciu ventilácie a výduchov
  jednoduchá aplikácia cez sprej, ktorý prejde celým ventilačným systémom a má za účinok neutralizovanie pachov a osvieženie celého systému aj interiéru, pozri prípravky v sekcii Klimatizácia - dezinfekcia a čistenie