Kabínový filter – zachytí aj alergény, baktérie, vírusy a zabráni šíreniu plesní a húb
Kabínový filter (inak nazývaný aj peľový filter alebo filter klimatizácie) je v dnešnej dobe súčasťou ventilácie každého jedného automobilu. Jeho základnou úlohou je čistiť (filtrovať) vzduch, ktorý systémom ventilačných potrubí a otvorov smeruje do kabíny (interiéru) vozidla. Funguje však len vtedy, ak je kontrolovaný a menený v pravidelných (predpísaných) intervaloch.
Úloha kabínového filtra
Jednoducho povedané, úloha je zabezpečiť príjemnú klímu v interiéri vozidla, ktorá chráni zdravie cestujúcich. Filter dokáže zabrániť prieniku prachu, peľov, sadzí a iných nečistôt. Dokáže absorbovať ozón a mnoho škodlivých plynov a zároveň znížiť nepríjemné zápachy. A k tomu všetkému najnovšie filtre s biofunkčnou vrstvou od popredných výrobcov zachýtavajú alergény, baktérie, vírusy, plesne a zabraňujú ich šíreniu. Všetko záleži od toho, koľko vrstiev daný filter má.
Rozdelenie peľových filtrov
Bežne v ponuke nájdete filtre klasické alebo s aktívnym uhlím. Popredný výrobcovia (napr. MANN FILTER, BOSCH) začali vyrábať aj filtre s dodatočnou biofunkčnou vrstvou.
- Papierové (klasické) – základná vrstva zachytáva prevažne hrubé častice ako sú prach od vozovky, pneumatík, peľ a ďalšie mikročastice. Základná ochrana pre staršie vozidlá, ktoré nie sú vybavené klimatizáciou.
- S aktívnym uhlím – dodatočná vrstva aktívneho uhlia navyše pohlcuje nepríjemné pachy a škodlivé plyny vrátane ozónu, oxidov dusíka apod. Ideálna ochrana pre všetky vozidlá, zvlášť tie so systémom klimatizácie.
- S biofunkčnou vrstvou – dodatočná vrstva s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá zachytáva alergény, baktérie, vírusy a zabraňuje šíreniu pliesní a húb. Maximálna dostupná ochrana pre všetky vozidlá, zvlášť tie so systémom klimatizácie. Tento druh kabínového filtra ocenia hlavne alergici, astmatici, deti a osoby, ktoré sú často na cestách.
Ako často meniť kabínový filter
Kabínový filter by sa mal všeobecne meniť každých 15 000 km, prípadne minimálne 1x za rok, záleží čo nastane skôr. Treba sa však riadiť aj predpísaným intervalom výmeny priamo od výrobcu automobilu. Ideálny čas na výmenu peľového filtra je v jarnom období, kedy sa už začína používať klimatizácia (A/C). Po letnom období je dobré skontrolovať stav filtra a podľa potreby vymeniť. Zanesený kabínový filter sa môže prejavovať nadmerným rosením skiel v jesennom a zimnom počasí, ale aj nepríjemným zápachom prichádzajúcim z ventilačných otvorov.
Odporúčania pri výmene peľového filtra
Vymeniť kabínový filter nie je nič zložité a dokážete to aj v domácom prostredí. Výrobca MANN pribaľuje k filtrom aj obrázkový návod s jednotlivými krokmi pre daný model auta (montážny návod nájdete pri jednotlivých filtroch aj na našej stránke - sekcia Sady oleja a filtrov podľa modelu auta, prípadne si ho môžete vyhľadať priamo v online katalógu MANN FILTER).
Ak však chcete docieliť maximálnu čistotu vzduchu v interiéri vozidla, odporúčame vykonať pri výmene kabínového filtra aj nasledovné kroky:
- vyčistiť interiér vozdila
povysávať interiér, vyčistiť od prachu a špiny palubnú dosku, výplne dverí, ventilačné otvory atď. - vykonať dezinfekciu výparníka klimatizácie
na výparníku sa tvoria plesne, ktoré majú za následok nepríjemný zápach pri zapnutej klimatizácii, pozri prípravky v sekcii Klimatizácia - dezinfekcia a čistenie - vykonať čistenie / dezinfekciu ventilácie a výduchov
jednoduchá aplikácia cez sprej, ktorý prejde celým ventilačným systémom a má za účinok neutralizovanie pachov a osvieženie celého systému aj interiéru, pozri prípravky v sekcii Klimatizácia - dezinfekcia a čistenie