6 rád pred cestou autom na dovolenku. Drobnosti, ktoré môžu ušetriť pár eur!
Prichádza čas letných dovoleniek a my sme pre Vás pripravili pár rád, ktoré Vám v konečnom dôsledku môžu ušetriť nejaké tie financie a taktiež predísť zbytočným nepríjemnostiam na ceste. Pravidelná údržba by mala byť samozrejmosťou, ale pred niekoľko sto-kilometrovou cestou je však potrebné pozrieť sa na svojho miláčika dôkladnejšie a venovať mu nadštandardnú pozornosť. Ten dobrý pocit priamo pred cestou, že ste spravili maximum v rámci prípravy auta Vám dodá dovolenkovú pohodu hneď od začiatku. Väčšinu našich rád zvládnete v domácom prostredí, ale ak nie ste si istý, prípadne ste maximálne časovo a pracovne vyťažení, odporúčame si nechať auto skontrolovať v autoservise, prípadne rýchloservise.
1. Olej, filtre, prevádzkové kvapaliny a ich stav
Ak sa blížite podľa stavu tachometra k výmene oleja, neodkladajte to na čas po dovolenke, aj keď tam nejakú kilometrovú rezervu ešte máte. V inom prípade je dôležitá minimálne kontrola stavu hladiny oleja. Pre prípad nie je na škodu mať po ruke 1L olej ako rezervu v batožinovom priestore pre prípad doliatia (ten 1L naviac auto uvezie). Nezanedbajte kontrolu stavu vzduhového filtra a v prípade potreby vymeňte, aby ste dopriali motoru čistý vzduch a maximálny výkon. Kontrolu hladín prevádzkových kvapalín (ostrekovač, chladeniiaca a brzdová kvapalina) vo vyrovnávacích nádržkách taktiež zvládnete aj v domácom prostredí. V prípade potreby dolejte / vymeňte.
TIP:
- Sady oleja a filtrov prehľadne podľa auta
- Vody do ostrekovačov - letné
- Kvapalina do chladiča (G11, G12, destilovaná voda ...)
2. Tlak v pneumatikách, očkom na brzdy
Väčšinu času počas roka nejazdíte s tak plným autom, ako zrejme pôjdete na dovolenku. Preto je dôležité skontrolovať tlak v pneumatikách a dofúkať ich na takú hodnotu, ako udáva priamo výrobca podľa tabuľky zaťaženia. Tú nájdete väčšinou na vnútornej strane dvierok palivovej nádrže, niektorých dverí alebo v príručke pre vozidlo. Nesprávne nahustené pneumatiky zhoršujú priľnavosť k vozovke, predlžujú brzdnú dráhu, znižujú životnosť, zvyšujú pravdepodobnosť defektu a spotrebu. Nezabudnite aj na kontrolu opotrebenia pneumatík (rovnomernosť a hĺbka dezénu) a skontrolovať stav rezervného kolesa, ak ho vozidlo má vo výbave. Jeho význam je často docenený až v núdzových situáciách.
Pri kontrole tlaku v pneu nie je na škodu hodiť očkom na stav brzdových kotúčov a platničiek. V prípade, že sa Vám niečo nezdá (opotrebovaný kotúč, nerovnomerne zjazdený, stav platničiek atď), odporúčame navštíviť autoservis.
TIP:
- Brzdové kotúče a platničky ATE
- K2 TIRE DOKTOR 400 ml - Oprava defektu
3. Klimatizácia a ventilácia
Autoklimatizáciu spolu s ventilačným systémom používame najčastejšie počas horúcich letných dní, kedy zabezpečuje pohodlie a komfort v interiéri vozidla pri optimálnej teplote. Dôležité je preto dbať na bezproblémovú funkčnosť. Je preto dobré minimálne 1x do roka nechať si spraviť servis a dezinfekciu celého systému klimatizácie v servise a v domácich podmienkach môžete spraviť dezinfekciu výparníka, vnútorných priestorov a ventilačných otvorov za pomoci sprejov na to určených. Viac sme sa autoklimatizácie venovali v článku Klimatizácia v aute, ako ju používať a prípravky na dezinfekciu v domácom prostredí. Nezabudnite na kontrolu / výmenu kabínového (peľového) filtra, ktorý je dôležitý pre kvalitu vzduchu priamo v interiéri vozidla,
TIP:
4. Povinná výbava a niečo aj z nepovinnej
Venujte chvíľku kontrole povinnej výbavy. Dôležité je skontrolovať stav a dátum expirácie autolekárničky, pribaľte navyše reflexné vesty pre každého pasažiera v aute (aby boli vždy po ruke), skontrolujte ťažné lano aj výstražný trojuholník. Nie je na škodu zobrať so sebou aj nepovinnú výbavu. Odporúčame náhradnú sadu autožiaroviek, hasiaci prístroj (aspoň sprej), núdzovú sadu na lepenie defektu a praktická môže byť aj kvalitná pracovná lampa. Vždy je však dôležité naštudovať si, čo je povinné mať vo výbave vozidla podľa krajiny, do ktorej cestujete.
TIP:
5. Vidieť a byť videný
Väčšina z mojich známych volí radšej nočný presun, kedy je vonkajšia teplota o niečo nižšia, menší trafik apod. Možno ste na tom podobne. Dobrý výhľad na cestu je preto dôležitý. Skontrolujte vizuálne funkciu všetkých vonkajších žiaroviek (predné + zadné, parkovacie, stretávacie, diaľkové, hmlové, brzdové, smerovky + správnu výšku / nastavenie svetlometov). Netreba zabudnúť na čistotu predného skla (exteriér, interiér - kde sa veľmi rád drží prach) a stav stieračov (pamätám si cestu spred 2 rokov do Chorvátska, kde nám silne pršalo celým Maďarskom a bol som vďačný za bezchybný efekt stierania).
Nepríjemnosti vie v lete spôsobiť aj rozplaštený hmyz na karosérii, svetlách a oknách. Preto je dobré mať po ruke prípravok vhodný na odstránenie zvyškov hmyzu, ktoré je dobré použiť v prípade potreby pri každej oddychovej zástavke.
TIP:
- K2 Nuta Anti-Insect - Prostriedok proti hmyzu
- Stierače BOSCH - TOP kvalita
- Sada žiaroviek H4 alebo H7
6. Umyť, vyčistiť
Je príjemné cestovať vo vyčistenom interiéri vozidla, s príjemnou vôňou a s prístrojovou doskou bez čiastočiek prachu a špiny. Nezaberie to veľa času chytiť do ruky vysávač na koberčeky a nejakú autokozmetiku na plasty, okná a gumu. Čo sa týka exteriéru, záleží len od Vás, ale z našich skúseností vieme, že veľa z Vás sa vracalo práve z Chorvátska s problémom živice na karosérii. Odporúčame preto obetovať svoj voľný čas a povenovať sa laku, umyť ho, napastovať leštiacim prípravkom a následne zakonzervovať. Uvidíte, že živica, špina a hmyz pôjdu následne z karosérie oveľa ľahšie dole ako na neošetrenom laku.
TIP:
- Sada K2 autokozmetiky (okno + hmyz + živica + mikrovlákno)
- K2 Tar Remover - Odstraňovač asfaltu, smoly a živice
- Autokozmetika Autoglym
- Autokozmetika K2
Nakoniec Vám môžeme popriať šťastnú cestu a príjemnú dovolenku bez starostí.