Autoglym výsledok práce

 

Ak Vás zaujala moja 1. časť o umývaní auta metódou dvoch vedier, určite si radi prečítate (a dúfam, že nielen prečítate, ale aj aplikujete) toto pokračovanie, kde sa chcem venovať hlavne dodatočnej ochrane laku auta. Tak ako si chránime v týchto letných dňoch pokožku my, netreba zabúdať aj na lak automobilu. UV žiarenie, rozplaštený zažratý hmyz na prednom nárazníku, prípadne nakvapkaná živica určite nenarobí dobrotu, ak sa patrične na to nepripravíme, nepostaráme a neošetríme. A ak sa na to pozrieme z druhej strany, pri ošetrenom laku môžem len potvrdiť, že hmyz, živica alebo špina idú odstrániť oveľa jednoduchšie a s menšou námahou.

Pár všeobecných rád k lešteniu karosérie:

  • nepracovať na priamom slnku počas dňa a rozpálenom laku, ideálne skôr ráno, prípadne v podvečerných hodinách alebo ak máte možnosť, tak v garáži
  • mať po ruke čisté bavlnené a mikrovláknové handričky, ideálne Autoglym aplikátor

Pastuj, lešti ...

Dôležitou súčasťou starostlivosti o exteriér je nanesenie ochrannej vrstvy v pravidelných časových intervaloch. Záleži to od toho, ako často sa auto používa a v akom prostredí. Odporúčam však každé 3-4 mesiace. Na začiatku by som nemal zabudnúť ešte na jednu vec, že lak by mal byť pred aplikáciou leštiacej pasty čistý, zbavený nečistôt, špiny a kontaminantov. Len tak docielime žiadaný efekt.

Prípravok, ktorý používam pozná, prípadne aspoň o ňom počula asi väčšina z Vás. Áno, leštiaca pasta Autoglym Super Resin Polish, ktorý mám osvedčený už roky. K aplikácii som používal bavlnené handričky. Avšak tento víkend sa mi do rúk dostal Autoglym aplikátor a nevedel som si ho vynachváliť. Naozaj jednoduchá aplikácia, šetrenie prípravku, väčšia kontrola nad pastovaním, hlavne v miestach, kde sa spájajú časti karosérie a to všetko vďaka prepracovanému tvaru aplikátora. Jednoducho nanesiete lúč pasty po strede aplikátora, preložíte ho napoly, aby sa pasta rozniesla a pastujete. Krúživými pohybmi nanesiete rovnomernú vrstvu na jednotlivé časti karosérie. Odporúčam pracovať vždy po malých častiach, ako napr. predná kapota, vrchná časť predných dverí, nárazníky atď. Pastu nie je dobré nechať úplne zaschnúť a ako som už spomenul vyššie, neodporúčam pracovať na priamom slnku. Ak si necháte pastu moc zaschnúť, nič sa nedeje, len pri leštení handričkou budete musieť vynaložiť zbytočnú extra energiu.

Miestam, kde máte jemné škrabance (väčšinou kľučky dverí, nárazníky ...) venujem viac času a pracujem s väčším prítlakom. Super Resin Polish si dokáže veľmi hravo poradiť práve s jemnými škrabancami od nechtov, kamienkov apod. Ak sa mi stane, že leštiacu pastu nanesiem aj na plastovú, gumovú časť alebo okno, veľmi rýchlo si pomôžem napr. Rýchločističom skiel, s ktorým to hravo odstránim.

Po rovnomernom nanesení pasty na jednotlivé časti už len vyleštím pomocou mikrovláknovej handričky. Výsledkom je nádherný lesk, ktorý mňa vzdy očarí. A mám dobrý pocit, že lak dostal opäť aspoň minimálny základ ochrany pred poveternostnými vplyvmi.

 

Názorné ukážky medzi ošetreným a neošetreným lakom (VW Sharan a Kia Rio, na videách je jedna polovica kapoty ošetrená a druhá nie):

 

 

 

 

Konzervuj a predĺž účinok pasty

Síce nepovinný krok, ale pre mńa povinný. Prečo ho vynechať, keď je lak ideálne pripravený a aplikácia konzervantu je rýchla a jednoduchá? Na výber je určite viacero možností, konzervovať napr. voskom, ale ja volím cestu konzervácie laku s Autoglym Extra Gloss Protection. Prípravok jednoducho nasiete handričkou na všetky lakované časti (ošetrené leštiacou pastou), kde vytovrím tenkú vrstvu a nechám na cca 60 min. zaschnúť. Nič zložité a tak účinné! Následne už len vyleštím mikrovláknovou handričkou. Docielím tým to, že vytvorím ďalšiu extra odolnú bariéru na laku, ktorá zachováva dlhodobo lesk a predlžuje účinok leštiacej pasty.

Zakonzervované spätné zrkadlo:

Týmto sa to nekončí

Je však dôležité mať na mysli, že týmto sa to nekončí. Ak chceme predĺžiť efekt toho, čo sme dosiahli, tak dôležité je nezanedbať a auto minimálne pravidelne umývať. Ideálne s pH neutrálnym šampónon, aby sme nenarušili ochrannú vrstvu. Nedovoliť zažrať sa zvyškom hmyzu, vtáčiemu trusu, či živici a ideálne hneď čistiť a riešiť. Pravidelná údžba prispeje aj k tomu, že následná aplikácia bude oveľa jednoduchšia a čas na ošetrenie sa skráti naozaj na minimum.

Výsledný efekt a pár slov na koniec ...

Vždy ma očarí ten výsledný efekt, ktorý dosiahnem. A úžasný pocit z dobre vykonanej práce a času venovanému miláčikovi. Som si vedomý toho, že auto má služiť nám a nie, aby my sme sa stali jeho otrokom, ale pár krát do roka si ja osobne takýto relax nenechám ujsť. Ak to robíte s láskou, nie je čo riešiť. A ešte pár slov k Autoglym produktom, ktoré používam. Viem, že nie sú najlacnejšie, ale ak sa tieto hobby produkty naučíte správne využívať, tak vám kľudne vystačia aj na niekoľko rokov a tu je už tá cena zanedbateľná. A ich výsledný efekt stojí naozaj minimálne za vyskúšanie. Garantujem Vám, že budete spokojní a Autoglym si nájde svoje stále miesto vo vašej garáži.